Посольство України в Республіці Корея

, Київ 18:23

Науково-технічне співробітництво між Україною та Кореєю

Науково-технічне співробітництво між Україною та Кореєю

Науково-технічне співробітництво (НТС) між Україною та Республікою Корея регулюється міжурядовою Угодою про науково-технічне співробітництво, яка була укладена 1 липня 1992 р. та набула чинності 20 травня 1994 р.

У 2001, 2005, 2007 та 2012 роках відбулось чотири засідання Спільного українсько-корейського комітету з науково-технічного співробітництва. П’яте засідання Комітету заплановано провести весною 2017 р. 

1 грудня 1995 р. між Національною академією наук України та Корейським фондом науки та техніки було укладено Меморандум про взаєморозуміння в галузі наукового та технічного співробітництва. У квітні 1998 р., з метою конкретизації окремих аспектів Меморандуму, були підписані Доповнення до нього. У рамках цих домовленостей успішно продовжують співробітництво з корейською стороною Інститут проблем матеріалознавства, Інститут надтвердих матеріалів ім. Бакуля, Інститут фізики, Інститут радіофізики і електроніки ім. Усікова, Інститут геохімії навколишнього середовища та інші наукові установи НАН України.

23 квітня 2004 р. між НАН України та Міністерством торгівлі, промисловості та енергетики РК було підписано Меморандум про взаєморозуміння, в рамках якого пізніше було створено Корейсько-український центр співробітництва в галузі промислових технологій. Пріоритетними напрямами співпраці були визначені: електротехніка та електроніка, напівпровідникові технології, інформатика, оптика та сенсори.

У вересні 2009 року на базі Університету "Ханянг" було проведено 4-й українсько-корейський симпозіум з нанофотоніки та нано-фізики, в якому взяли участь науковці з Інституту металофізики НАН України, Національного авіаційного університету, Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Технічного університету "Ханянг", Корейського аерокосмічного дослідного інституту, Сеульського національного університету та інші.  

У березні 2011 р. відбувся візит до Республіки Корея Голови Державного агентства з питань науки, інновацій та інформації України, в ході якого були проведені переговори щодо започаткування спільного виробництва світлодіодів за корейською технологією на території України.

У серпні 2011 р. за сприяння Корейського агентства міжнародного співробітництва (KOICA) в Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут» було відкрито Українсько-корейський навчальний центр з інформаційних технологій.

З метою реалізації міжурядової Угоди про науково-технічне співробітництво сторонами було засновано Спільний комітет з науково-технічного співробітництва. 7 грудня 2012 р. у м. Сеул відбулося Четверте засідання Спільного комітету. У ході заходу сторони підтвердили зацікавленість у продовженні співробітництва у науково-технічній сфері між двома країнами та визначили напрями подальшої співпраці.

У рамках виконання положень Протоколу Четвертого засідання Комітету сторонами у 2013 р. було проведено конкурс спільних науково-дослідних проектів у рамках Програми співробітництва в галузі науки і технологій між Державним агентством з питань науки, інновацій та інформатизації України та Бюро з міжнародного співробітництва Міністерства науки, інформаційних технологій та планування майбутнього РК на 2014-2017 рр. за чотирма напрямами: біологія та біотехнології; нанофізика та нанотехнології; інформаційно-комунікаційні технології; фізика високих енергій та фізика елементарних частинок. 

У грудні 2006 р., під час державного візиту Президента України до Респуліки Корея, було укладено міжурядову Угоду про співробітництво у сфері використання космічного простору у мирних цілях.

Результатом співробітництва України та РК у космічній сфері стало успішне виведення на орбіту Землі трьох південнокорейських супутників за допомогою української ракети-носія «Дніпро», зокрема, 22 серпня 2013 р. – супутника дистанційного зондування Землі KOMPSAT-5 («Arirang-5»), 21 листопада 2013 р. – науково-технологічного супутника STSAT-3, 26 березня 2015 р. – супутника KOMPSAT-3A. Пуски ракети-носія «Дніпро» здійснювалися у рамках програми «Дніпро».

У період з 20 жовтня по 7 листопада 2014 р. делегація Уряду України на чолі з Головою Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України взяла участь у 19-й Повноважній конференції Міжнародного союзу електрозв’язку (МСЕ).

Результатом роботи української делегації та Посольства України стало обрання вперше за роки незалежності представника України (Є.Хаірова) членом Редіорегламентного комітету МСЕ та прийняття Конференцією заяви Генерального секретаря МСЕ, в якій визнане суверенне право України регулювати телекомунікації та використовувати український номерний ресурс на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь, а також право України на використання радіочастот, встановлення та експлуатацію радіостанцій у межах міжнародно-визнаних кордонів нашої держави.

Продовжується співробітництво між українськими вищими навчальними закладами та Корейським інститутом науки та технологій (KIST). У липні 2015 р. підписаний Договір про подвійний диплом між НТУ «ХПІ» (м. Харків) та зазначеним корейським інститутом. В жовтні 2015 р. делегація KIST відвідала НТУУ «КПІ», НТУ «ХПІ» та Національний університет ім. Т.Шевченка. Було обговорено шляхи поглиблення співробітництва з українськими науковими та навчальними закладами.

У рамках візиту до РК делегації депутатської групи ВРУ з міжпарламентських зв’язків з РК (30.06-03.07.2016 р.) відбулася зустріч її членів з Першим заступником Міністра науки, інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) і планування майбутнього РК. Було висловлено обопільну зацікавленість у продовженні науково-технічного співробітництва між країнами та необхідність активізації співпраці у таких пріоритетних для двох держав напрямках як мирне освоєння космосу, енергозберігаючі та ІКТ. Корейською стороною відзначено високий рівень розвитку космічних технологій в Україні, плідну співпрацю КБ «Південне» та ДП «Південмаш» з Корейським інститутом аерокосмічних досліджень (KARI). Також було обговорено можливість проведення чергового засідання Спільного українсько-корейського комітету з науково-технічного співробітництва.

З метою реалізації положень Угоди між Державним космічним агентством України та Міністерством освіти, науки та технологій РК (зараз – Міністерство науки, інформаційних технологій та майбутнього планування РК, MSIP) про створення Спільного українсько-корейського Комітету з питань співробітництва у використанні космічного простору в мирних цілях продовжується опрацювання питання проведення зустрічі робочої групи українських та корейських фахівців для обговорення доцільності проведення Першого засідання Комітету, питань та спільних проектів, які можна було б винести на обговорення у його рамках.

У травні 2016 року було надане сприяння у організації та проведенні зустрічі між делегацією ДП «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» (Південмаш) на чолі з генеральним директором С.Войтом та Президентом KARI Чо Гван-Ре. У ході зустрічі сторони домовились про продовження співробітництва у проекті KSLV-II, обговорено можливість розширення співробітництва, розміщення на виробничих потужностях Південмашу замовлень KARI. Сторони також обговорили питання проходження навчання/стажування корейських студентів/аспірантів в українських університетах (Дніпро та Харків) на замовлення KARI.

Продовжується співробітництво між українськими вищими навчальними закладами та Корейським інститутом науки і технологій (KIST). Корейською стороною запропоновано збільшити кількість українських студентів та молодих науковців, які навчаються на базі KIST, опрацьовується питання налагодження спільних досліджень із зазначеним інститутом та відповідними науковими організаціями України.

Було організоване відвідування делегацією KIST українських університетів з метою визначення подальших напрямків співробітництва та розширення вже існуючого обміну студентами. В ході поїздки відбулись переговори делегації KIST з керівництвом НТУУ «КПІ», НТУ «ХПІ», КНУ ім. Т.Шевченка.

Згідно з підписаним у 2012 році Меморандумом про взаєморозуміння між Національною академією медичних наук України (НАМНУ) та Корейським інститутом радіологічних та медичних наук (KIRAMS), на базі інститутів НАМНУ здійснювалась підготовка групи корейських фахівців у галузі радіаційного захисту, яка з 2013 року була припинена через низку причин. У рамках досягнутих з керівництвом KIRAMS домовленостей фахівці інституту відвідали Україну весною 2016 р.

21-23 квітня 2016 р. в м. Київ відбувся Міжнародний форум «Уроки Чорнобиля – для ядерної безпеки світу». За результатами проведеної ПУ в РК роботи з організації поїздки корейських фахівців ядерної галузі для участі у зазначеному заході, представники Міністерства науки, ІКТ та планування майбутнього (MSIP) РК, Корейського інституту ядерної безпеки (KINS), Національного медичного центру надзвичайних ситуацій, пов’язаних з радіацією (NREMC), при KIRAMS відвідали захід та виступили на ньому із доповідями.

29.04.2016 р. Посольством України в РК спільно з Університетом іноземних досліджень Ханкук (HUFS) було проведено семінар «Nuclear power: lessons of the past and tasks for the future», присвячений 30-річчю аварії на Чорнобильській АЕС.

Серед доповідачів і гостей заходу були посли Білорусі та Японії в РК, генеральний директор NREMC, проректор HUFS, почесний консул України в Сеулі, Президент Українського культурного центру в Сеулі, керівник відділу з питань науки та техніки посольства Італії в РК.

Присутніх було ознайомлено з такими питаннями як вплив Чорнобильської катастрофи на покращення стандартів ядерної та радіаційної безпеки у світі, будівництво нового саркофагу над зруйнованим реактором ЧАЕС, результати міжнародної Конференції зі збору коштів до Рахунку ядерної безпеки, поточний стан і перспективи розвитку співпраці між Україною та РК у сферах ядерної енергетики та радіаційної безпеки.